Jakie nasiona traw wybrać na trawnik?

Nawet jeśli jest to tylko mały skrawek trawy w ogrodzie, to chcemy, aby wyglądał jak najlepiej. Dobre trawniki wymagają uwagi i czułej opieki, co sprawdza się przy zakładaniu nowego od podstaw. Do tego projektu budowy ogrodu potrzebne będą wysokiej jakości nasiona różnych gatunków traw, które wyrosną na zdrową, gęstą i bujną darń. Wskazówki dotyczące wyboru i zastosowania odpowiedniej mieszanki nasion traw dla Twojego trawnika znajdziesz w tym artykule.

Trawnik to pierwsza rzecz, która przyciąga nasz wzrok, gdy patrzymy na czyjś dom. Dlatego efektownie wyglądający trawnik to element luksusu, ale także świadectwo dbałości o szczegóły, dumy i profesjonalizmu właściciela. Trawnik to obowiązkowy element każdego ogrodu. Zawsze miło jest przejść się po całym dniu pracy po solidnym, zielonym dywanie. Ale jakie nasiona trawy najlepiej wybrać na trawnik? W tym celu przed posadzeniem należy wybrać odpowiednią mieszankę nasion do trawnika. Powinna ona zawierać co najmniej 3 różne rodzaje nasion, a także nawozy lub mieszankę nasion traw na łąki z nawożeniem.

Ponieważ trawa wysiana na trawniku to inwestycja na długie lata i nie chcesz być niezadowolony z efektu, warto poświęcić trochę czasu na wybór odpowiednich nasion. Dowiedz się, jak wybrać rodzaj trawy do ogrodu i jakie cechy powinny mieć mieszanki trawnikowe na trawniki.

Odpowiednie nasiona – piękna trawa

Chcąc wyhodować trawnik od podstaw, należy najpierw upewnić się, że gleba posiada wszystkie składniki odżywcze potrzebne do wzrostu roślin. Jakość trawnika zależy przede wszystkim od jakości nasion. Dlatego tak ważne jest, aby wybrać mieszankę trawnikową odpowiednią dla pożądanego typu trawnika: jednorocznego, wieloletniego lub mało wymagającego. Aby wybrać najlepsze nasiona trawy na trawnik, należy zwrócić uwagę na kilka czynników. Po pierwsze, bardzo ważne jest, aby zakupione do wysiewu nasiona tworzyły jednolity dywan trawiasty – każde z nasion powinno mieć taką samą wielkość, kształt, kolor i gatunek. Bardzo ważne przy wyborze odpowiedniej mieszanki darni są również potrzeby trawnika: różne rodzaje darni sprawdzają się tylko w niektórych regionach kraju lub warunkach klimatycznych. Istnieje wiele różnych mieszanek nasion traw dostępnych dla trawników przydomowych. Czynniki takie jak budżet, ilość czasu, jaką planujemy zainwestować w trawnik i ilość wody, jakiej będzie potrzebował, pomogą zawęzić wybór. Większość trawników zawiera od dwóch do sześciu różnych gatunków traw, które współpracują ze sobą w celu stworzenia zdrowego, gęstego i atrakcyjnego trawnika. Zaletą stosowania mieszanek jest to, że zostały one wstępnie przetestowane przez profesjonalistów pod kątem możliwości uzyskania zdrowego trawnika w lokalnych warunkach klimatycznych. Mieszanki lepiej niż pojedyncze odmiany dostosowują się również do zmieniających się z czasem warunków środowiskowych. Aby dowiedzieć się więcej o różnych rodzajach dostępnych mieszanek nasion traw, musimy przyjrzeć się bliżej każdemu składnikowi mieszanki. Najważniejszą częścią mieszanki nasion trawy jest jej skład. Idealna mieszanka dla Twojego trawnika zależy od tego, czego od niego oczekujesz. Na przykład, możesz chcieć trawnika odpornego na suszę lub tolerancyjnego na cień lub podatnego na rdzę lub gruby mech z dobrym wzrostem zimowym. Jeśli masz wysokie wymagania co do wyglądu i pielęgnacji, musisz upewnić się, że Twoja mieszanka siewna ma wszystkie cechy, których szukasz w jednej kombinacji. Mieszanki nasion traw zawierające różne rodzaje traw są zazwyczaj lepiej przystosowane do panujących warunków środowiskowych i bardziej tolerancyjne na niekorzystne warunki. Wybór odpowiedniej mieszanki nasion traw dla trawnika jest jednak ważny, ponieważ może mieć znaczący wpływ na to, jak dobrze trawnik będzie rósł i przetrwa w niekorzystnych czasach. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.