Trawa uniwersalna a może trawa ogrodowa? Jakie nasiona traw wybrać?

Trawnik jest integralną częścią każdego ogrodu, a jego pielęgnacja to bardzo ważne zadanie. Trawniki są nie tylko piękne, ale również pomagają nam się zrelaksować i odprężyć po ciężkim dniu w pracy lub szkole. Jeśli niedawno kupiliśmy dom, to zapewne chcemy, aby jak najszybciej wyglądał on wspaniale. Będzie to jednak wymagało czasu i wysiłku. Oprócz odpowiedniego doboru roślin i drzew, trzeba zwrócić uwagę na pielęgnację trawnika i znalezienie odpowiedniej mieszanki traw. 

Mieszanka nasion traw: co warto wiedzieć? 

Zanim zaczniemy mówić o tym, jakie nasiona wybrać na trawnik, należy zdecydować, jaki rodzaj trawnika chcemy mieć. Zdecydujmy, czy chcemy mieć trawnik z trawy, czy ogród kwiatowy. W tym artykule porozmawiamy o tym, jak wybrać najlepsze nasiona dla trawników.

Jeśli chcemy mieć piękny trawnik, to ważne jest, aby wybrać odpowiedni rodzaj nasion trawy dla twojego typu gleby i klimatu. Istnieje wiele rodzajów nasion trawy dostępnych na rynku dzisiaj, więc może to być przytłaczające przy wyborze odpowiedniego dla swoich potrzeb. Należy zadać sobie kilka pytań przed zakupem jakichkolwiek nasion:

  • Jaki rodzaj gleby mam?
  • Jak bardzo moje podwórko jest nasłonecznione lub zacienione?
  • Ile wody będą wymagały moje nasiona?
  • Jakiej konserwacji wymaga mój trawnik?

Jaką mieszankę traw wybrać? Podstawy zakładania trawników w przydomowym ogrodzie

Wielu właścicieli domów lubi pracować w swoim ogrodzie, ale większość z nich nie wie, jak prawidłowo wysiać nasiona. Rozpoczęcie pracy z właściwymi nasionami jest bardzo ważne, ponieważ od tego zależy, jak dobrze będzie rosła trawa. Pierwszym krokiem jest wybór rodzaju nasion – obecnie dostępnych jest wiele różnych rodzajów i wszystkie mają różne cechy, które sprawiają, że nadają się do różnych typów gleb i klimatów.

Istnieją dwa główne rodzaje nasion trawy – do siania o chłodnej porze roku i o ciepłej porze roku. Trawy na zimne pory roku dobrze rosną w chłodniejszych temperaturach, natomiast trawy na ciepłe pory roku wolą cieplejsze warunki. Ważne jest, aby wiedzieć, jaki rodzaj nasion trawy najlepiej sprawdza się w danym regionie, aby nie tracić pieniędzy na nasiona, które nie wykiełkują prawidłowo.

Najczęściej najlepszą opcją dla nowego trawnika jest Kentucky bluegrass (Poa pratensis), która jest często używana jako trawa ozdobna. Ten gatunek ma delikatną strukturę i szybko rośnie. Można go sadzić wczesną wiosną lub późną jesienią, ale nie toleruje dobrze cienia. Mieszanki z życicą trwałą (Lolium perenne) lub kostrzewą wysoką (Festuca arundinacea) to również dobre opcje do tworzenia trawnika.

Ważne jest, aby odpowiednio przygotować ziemię do sadzenia nasion. Gleba powinna być luźna i nie ubita. Jeśli chcemy uzyskać naturalny trawnik, najlepiej jest spulchnić glebę przed sadzeniem. W tym celu należy użyć wideł ogrodowych lub łopaty i rozbić wszelkie kępy ziemi lub kamienie, które mogą znajdować się w glebie. Upewnijmy się, że glebogryzarka jest ustawiona na najwyższym poziomie i używajmy jej ostrożnie, aby uniknąć uszkodzenia roślin i korzeni.

Nawożenie nowego trawnika zapewni mu zdrowy start i sprawi, że będzie on rósł szybko i energicznie. Możemy użyć nawozów komercyjnych lub organicznych, takich jak kompost lub obornik. Nawozy organiczne mają wiele zalet w porównaniu z chemicznymi; są tańsze, bardziej przyjazne dla środowiska i mają tendencję do niepalenia roślin, jeśli są stosowane zbyt mocno.

Strzecha to martwy materiał roślinny, który gromadzi się u podstawy źdźbeł trawy; nagromadzenie to ogranicza cyrkulację powietrza między powierzchnią gleby a strefą korzeniową, co może prowadzić do problemów takich jak słaby drenaż, zatrzymywanie wody i choroby grzybicze. Dlatego należy pamiętać o regularnym usuwanie strzechy aby mieć zadbany trawnik. 

Artykuł powstał przy współpracy z internetowym sklepem ogrodniczym https://egarden.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.