Fotowoltaika jako ekologiczna forma pozyskiwania energii elektrycznej. Panele fotowoltaiczne o wysokiej wydajności
Wydajność paneli fotowoltaicznych jest jednym z głównych powodów, dla których coraz więcej osób inwestuje w instalację fotowoltaiczną. Panele słoneczne cechuje wysoka wytrzymałość, niezawodność, są też przyjazne dla środowiska naturalnego. Wytwarzają energię, korzystając z naturalnych źródeł – ilość wyprodukowanej energii zależy od nasłonecznienia. Nie potrzebują więc do działania żadnych paliw takich jak olej czy gaz.
Moduły fotowoltaiczne wykorzystujące promieniowanie słoneczne – co warto o nich wiedzieć?
Panele fotowoltaiczne (panele PV), zwane również modułami fotowoltaicznymi, składają się z wielu pojedynczych ogniw słonecznych, które wytwarzają energię elektryczną ze światła słonecznego. Przekształcają one energię słoneczną w prąd stały. Panele słoneczne składają się zazwyczaj z wielu ogniw połączonych ze sobą w układy szeregowe lub równoległe.
Każde ogniwo ma dwie warstwy – jedną do przechwytywania fotonów i jedną do uwalniania elektronów. Elektrony wędrują przewodami do obciążenia, gdzie mogą być wykorzystane do zasilania urządzeń elektrycznych. Sprawność tych ogniw zależy od ich wielkości i jakości wykonania. Typowe wskaźniki sprawności wahają się w granicach 10-15%.
Jak działają panele słoneczne? Zasada działania systemu fotowoltaicznego

Panele fotowoltaiczne składają się z wielu małych ogniw słonecznych, z których każde ma dwie warstwy materiału półprzewodnikowego. Kiedy światło świeci na ogniwa, wybija elektrony z atomów i pozostawia za sobą ładunek dodatni. Ujemne ładunki w materiale półprzewodnikowym typu n odpychają ładunki dodatnie, uniemożliwiając im ucieczkę. Ale kiedy elektrony poruszają się swobodnie przez materiał półprzewodnikowy typu p, nie ma odpychania i ładunek dodatni może swobodnie przepływać. Ten przepływ energii elektrycznej jest przekształcany w prąd stały przez inwerter, który przekształca prąd zmienny w prąd stały.
Panele fotowoltaiczne monokrystaliczne i polikrystaliczne – czym się różnią?
Wybór paneli słonecznych jest bardzo ważny. Warto wiedzieć, że istnieją dwa rodzaje ogniw słonecznych: monokrystaliczne i polikrystaliczne. Efekt działania każdego z typów jest inny. Na czym polegają różnice?
Główną różnicą pomiędzy tymi dwoma rodzajami paneli fotowoltaicznych jest ich budowa. Monokrystaliczne ogniwa fotowoltaiczne mają strukturę pojedynczego kryształu, natomiast ogniwa polikrystaliczne składają się z wielu mniejszych kryształów. Czym jeszcze różnią się moduły monokrystaliczne od paneli polikrystalicznych?
- Panele monokrystaliczne
Ogniwa monokrystaliczne zapewniają więcej energii niż inne rodzaje ogniw fotowoltaicznych, ponieważ mają mocniejsze napięcie i wyjście prądowe. Mają wyższy współczynnik sprawności, który wynosi nawet 22%. Koszt takich paneli jest również wyższy niż w przypadku innych typów, ale ten rodzaj paneli zapewnia maksymalne wyniki w zakresie uzysku energii z jednostki powierzchni i żywotności.
- Panele polikrystaliczne
Panele polikrystaliczne są zazwyczaj tańsze od monokrystalicznych. Można je wykorzystać do produkcji energii elektrycznej ze światła słonecznego ze współczynnikiem sprawności od 15% – 18%. Ten typ lepiej wytrzymuje ciepło niż inne rodzaje ogniw fotowoltaicznych i ma dłuższą żywotność (do 25 lat).

Panele słoneczne – jakie korzyści płyną z ich montażu? Dlaczego warto pomyśleć o własnej instalacji fotowoltaicznej?
Panele fotowoltaiczne to doskonały sposób dla właścicieli domów na wytwarzanie własnej energii elektrycznej. Są one odnawialnym źródłem energii i inwestując w nie, chronimy środowisko.
Poniżej przedstawiono niektóre z korzyści wynikających z instalacji paneli fotowoltaicznych:
- oszczędność energii: panele fotowoltaiczne produkują energię elektryczną, którą można wykorzystać do zasilania domu lub sprzedać z powrotem do sieci. To może pomóc w zmniejszeniu miesięcznych rachunków za energię i pomóc w zaoszczędzeniu pieniędzy na rachunkach za media;
- zmniejszony ślad węglowy: panele fotowoltaiczne nie powodują emisji szkodliwych substancji do atmosfery, co oznacza, że nie przyczyniają się do globalnego ocieplenia lub zanieczyszczenia. Jest to korzystne zarówno dla środowiska, jak i zdrowia ludzi;
- niezależność od przedsiębiorstw użyteczności publicznej: panele PV pozwalają uniezależnić się od przedsiębiorstw użyteczności publicznej, ponieważ można generować całą energię elektryczną, której potrzebujemy w domu, korzystając z czystych źródeł energii.
Artykuł powstał przy współpracy z firmą zajmującą się projektowaniem i wykonawstwem systemów ogrzewania i chłodzenia opartych o pompy ciepła oraz instalacji fotowoltaicznych https://pcinstal.pl/